Ana Sayfa
· KARMA YEM SANAYİ ve GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR (GDO)
· Evcil Hayvanlarda Gebelik Süreleri
· Yumurtadan Civciv oluşumu - gün gün kuluçka
· At ve Tay
· Vitamin B12 ve Bellek
· Melamin ve Gıdalar !
· Sütün Önemi ve Besleme
· Çocuklarınız ne yiyor?
· GMO Pirinçte İnsan Geni Var!
· Soğuk Hava Muhafazası
· Küresel Isınma - Hayvancılık - Metan
· Kahvaltı Tabağındaki Beyaz Zehir !
· Nişastanın Jeletinizasyonu
· Küresel Isınma, Su kaynakları ve Tarım
· Bağışıklık Sisteminin Yapısı
· Bozulabilir Gıdalar için Depolama Koşulları
· Gıda Katkı Maddeleri
· Çocuk ve gençler kötü besleniyor
· Omega-3 : 6 dengesi çok önemli
· Yoğurdun standardı niye değişti?
· Türkiyenin Yoğurtları
· Gıda güvenliğinden Tarım Bakanlığı sorumlu
· Yoğurtta protein kavgası
· TÜRKİYENİN EKONOMİK KRİZDEN ÇIKMASINDA ZİRAATİN ÖNEMİ-H.OKAN BALCIOGLU
· Resmi Tatil Günleri_2014
· Damacana ve Pet Şişelerde Yer Alan Numaraların Anlamı Nedir?
· Aç kalmak kilo aldiriyor - Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
· Folik Asit Ne İşe Yarıyor?
· GDO NUN SOSYAL, EKONOMİK, POLİTİK VE DİNİ BOYUTU
· Dioksin hakkında detaylı bilgi
· Trans Yağlar ve Zararları
· Altın Oran ve Doğadaki Matematik
· Çocuklarınıza süt içirmeyin!
· Kolesterol ilaçları...???
· Kolesterol nasıl düşer...
· GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR (GDO): SON MU, SONSUZLUK MU?
· Tavuk eti Hormon Kargaşası...
· 2013-2014 EĞİTİM ÇALIŞMA TAKVİMİ
· Dünya Nüfus artışı ve bunun Tarım ve İklim değişimleri üzerindeki etkileri
   FAYDALI LİNKLER
  ZİYARETÇİ SAYILARI
Online 163
Günlük 0
Aylık 0
Yıllık 0
Genel Toplam 629564
Çocuk ve gençler kötü besleniyor

26 Şubat 2009 - Hürriyet

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU  

 

Çocuk ve gençler kötü besleniyor


Gençlerin sağlıklı büyüyüp gelişmeleri ve ileri yaşlarda ortaya çıkabilecek bazı hastalıklardan korunabilmeleri besin seçimleriyle yakından ilişkilidir.

Sağlıklı beslenen gençlerde gelişme ve büyüme sağlıklı olmaktadır. Bu gençlerde bağışıklık sistemi sorunlarına daha az rastlanmakta, ateşli hastalıklara yakalanma olasılığı düşmekte, yani mikrobik hastalıklardan korunmaları kolaylaşmaktadır.
Sağlıklı beslenen gençlerin cinsel gelişimleri de daha sağlıklıdır. Formda olmalı ve sağlıklı bir kiloda kalmaları, özellikle obezite gibi önemli bir tehditten uzak kalmaları kolaylaşmaktadır. Kısacası yetişkin bir insanda beslenme ne kadar önemliyse, gençlerde de en az o kadar önemlidir.

SORUN BÜYÜYOR

Ne var ki, yaşam tarzımızda yaptığımız bazı değişimler çocuk ve gençlerin sağlıklı beslenmelerini güçleştiriyor. Evde ailelerle birlikte yenilen yemekler azalıyor. Çoğu genç evde yediği yemekleri bile pizza, hamburger, lahmacun, ekmek içi döner siparişleriyle geçiştiriyor. Öğle yemekleri genellikle okullarda yeniyor ve bunların ne derece sağlıklı olduğu çok iyi bilinmiyor. Milli Eğitim Bakanlığı´nın bu konuda bazı çalışmaları olsa da, bakanlığın gösterdiği duyarlılığın okul yemekhanelerine ve kantinlerine kadar yansıdığını söylemek biraz zor.
Diğer taraftan atıştırmalık ürünlerin (özellikle cips ve şekerlemeler) tüketiminde ciddi bir artış var. Bu ürünlerin çoğu birer yağ ve karbonhidrat, yani kalori bombası. Bir kısmında hala fazla miktarda trans yağ asidi bulunuyor. Aynı şekilde fastfood üreticilerinden bazıları ürünlerini sağlıklı hale getirmeye çalışsalar da, bu ürünlerin çoğunun sağlıksız olduğu biliniyor. Kısacası çocuklarımızı ve gençlerimizi sağlıklı tutmak, sağlıklı beslemek her geçen gün biraz daha zorlaşıyor.

İhtiyaçları kadar kalori almalılar

Çocuklar ve gençlerde de sağlıklı beslenme her şeyden önce onların ihtiyaçları kadar kalori almaları ile başlıyor. Ne çok, ne az! Fazla miktarda kalori kilo fazlalığı ve şişmanlığa, azı ise enerji noksanlığı ve zayıflığa yol açıyor. Her iki durumda da sağlığı korumak güçleşiyor.
Çocuk ve gençlerin beslenmesinde önemli bir nokta da sağlıklı yağ seçimleri yapabilmektir. Besinlerde kullanılan yağlar kimyasal yapıları nedeniyle farklılıklar gösteriyor.
Çocuk ve gençlerin de doymuş yağların fazlasından, özellikle transyağlardan kesinlikle korunmaları gerekiyor. Bitkisel yağ seçiminde gençlerde de zeytinyağına öncelik vermek gerekiyor. Çocuk ve gençlerin beslenmesinde Omega-3 yağlarının özel bir yeri var. Bu yağlar beyin gelişimi, görme, kalp damar hastalıklarından korunma, sinir sistemini destekleme gibi özel faydalar sağlıyor. Bu nedenle onlara ne yapıp edip daha sık balık yedirmek gerekiyor. Çocuk ve gençlerin Omega-3 ihtiyaçlarını keten tohumu vb kaynaklardan kazanmaları yeterli olmuyor. (Devam edecek...)

Tokluk şekeri neden önemli

Özellikle bel çevresinden ve göbek bölgesinden kilo alan biriyseniz tokluk şekeri yüksekliğini ciddiye almanızda yarar var. Bu durum bilhassa trigliserid yüksekliği, iyi kolesterol azlığı ile beraberse koroner kalp hastalığı riskini yükseltiyor. İlerlemiş diyabeti olanlarda bile görülmeyecek yoğunlukta ve daha erken dönemde koroner damar problemlerine rastlanabiliyor. Bu nedenle sadece açlık şekerine baktırmakla yetinmemek, tokluk kan şekerini de mutlaka kontrol ettirmek şart. Bunun için sıkı bir kahvaltı yapmanız ve kahvaltıya başladığınız andan bir saat sonra kan şekerinize baktırmanız, tokluk şekeriniz hakkında fikir verebiliyor.

  ALTIN SPONSOR

  SPONSORLARIMIZ
  ÜYE GİRİŞİ
  KÜÇÜKBAŞ
  BÜYÜKBAŞ
  KANATLI
  HAYVAN BESLEME VE YEM
  TÜRKİYE TARIMI
  TÜRKİYE HAYVANCILIĞI
  BİYOMETRİ-GENETİK
  SAĞLIK ve SAĞLIK KORUMA