Ana Sayfa
· Taşdevri Diyeti
· Metrik Ölçülerin doğuşu
· Su, İnsan Sağlığı İçin Hayati Öneme Sahiptir
· KARMA YEM SANAYİ ve GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR (GDO)
· Evcil Hayvanlarda Gebelik Süreleri
· Yumurtadan Civciv oluşumu - gün gün kuluçka
· At ve Tay
· Vitamin B12 ve Bellek
· Melamin ve Gıdalar !
· Sütün Önemi ve Besleme
· Çocuklarınız ne yiyor?
· GMO Pirinçte İnsan Geni Var!
· Soğuk Hava Muhafazası
· Küresel Isınma - Hayvancılık - Metan
· Kahvaltı Tabağındaki Beyaz Zehir !
· Nişastanın Jeletinizasyonu
· Küresel Isınma, Su kaynakları ve Tarım
· Bağışıklık Sisteminin Yapısı
· Bozulabilir Gıdalar için Depolama Koşulları
· Gıda Katkı Maddeleri
· Çocuk ve gençler kötü besleniyor
· Omega-3 : 6 dengesi çok önemli
· Yoğurdun standardı niye değişti?
· Türkiyenin Yoğurtları
· Gıda güvenliğinden Tarım Bakanlığı sorumlu
· Yoğurtta protein kavgası
· TÜRKİYENİN EKONOMİK KRİZDEN ÇIKMASINDA ZİRAATİN ÖNEMİ-H.OKAN BALCIOGLU
· Damacana ve Pet Şişelerde Yer Alan Numaraların Anlamı Nedir?
· Aç kalmak kilo aldiriyor - Prof.Dr. Osman Müftüoğlu
· Folik Asit Ne İşe Yarıyor?
· GDO NUN SOSYAL, EKONOMİK, POLİTİK VE DİNİ BOYUTU
· Dioksin hakkında detaylı bilgi
· Trans Yağlar ve Zararları
· Altın Oran ve Doğadaki Matematik
· Çocuklarınıza süt içirmeyin!
· Kolesterol ilaçları...???
· Kolesterol nasıl düşer...
· GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALAR (GDO): SON MU, SONSUZLUK MU?
· Tavuk eti Hormon Kargaşası...
· Dünya Nüfus artışı ve bunun Tarım ve İklim değişimleri üzerindeki etkileri
· Piliç Eti ve Tüketimi Üzerine TV Sohbeti (Prof.Dr.H.R.Kutlu-Video)
· Kortizol-Stres-Obezite
· Bazı Hayvanlara ait Fizyolojik Veriler
· Hayatta hiç birşey belirgin ve net değildir...
· Sürek Avı
· Tez mi Danışman mı?
· Hayata Yön Veren Özlü Sözler
· Anılarla Zootekni Bölümü
· Çocuk ne yaşıyorsa onu öğrenir
· Hayat Bir Çocuğa Nasıl Anlatılmalı?
· İtibar ve Karakter
· Dengeler
· Gözden Kaçmayan Küçük Şeyler!
· Sıradışı Olmak
· İnsan Nedir?
· Patates, yumurta ve kahve
· Niçin fakiriz?
· Nazım Hikmet ve Sanat
· Mevlana ve Hacı Bektaş Veli
· Hayvanlar aleminden şaşırtıcı bilgiler
· Bir fincan kahve içer misiniz?
· Birinin Hayatında Fark Yaratın (pps)
· Seçme Atasözleri
· Piliç karşıdan karşıya niçin geçer?
· Profesör ve Seyis
· Çoban ve Yabancı
· Rejimler ve İnekler
· Bizim Kuşak (pps)
· Dostlar Irmak Gibidir (pps, sesli)
· Kazlar (pps)
· Kibrit Çöpünün Hikayesi (pps)
· Mercedes ve İnek (pps, sesli)
· Yönetici (pps)
· Zengin - Fakir Ülke (pps)
· Avrupa-Italya-Türkiye
· Motivasyon ve Başarı için 20 ipuçu...
· Hayat; Nietszche den seçme şiirler
· İki şey
· Yönetim Dersleri
· Stanford Üniversitesinin Kuruluş Hikayesi
· Bir Şiir ve Bir Aşk Hikayesi - Hıncal Uluç
· Prof.Dr.Osman Altuğ- Vali Recep Yazıcığlu anısına
· Müsait olunca beni sever misin?
· Steve Jobs?ın ünlü Stanford konuşması
· Sürek Avı
· Steve Jobsun son yazısı
· Kağıt Bardak...
· Atatürk e bir de bu açıdan bakın...
· Leonardo Da Vinci İş Başvurusu - Özgeçmiş/Özgelecek
· “Sizleri Bir Kıvılcım Olarak Yolluyorum”
   FAYDALI LİNKLER
  ZİYARETÇİ SAYILARI
Online 15
Günlük 0
Aylık 0
Yıllık 0
Genel Toplam 0
Bir Şiir ve Bir Aşk Hikayesi - Hıncal Uluç

Üniversiteli delikanlı kolejli kıza bir voleybol maçında rastladı. Okul salonundaydı maç. Tribünsüz minik bir salon. Seyircilerle oyuncular arasında sahanın çizgisi vardı sadece... O kadar yakındılar. Delikanlı bu tatlı bu güzel bu dünyalar şirini kızı ilk defa görüyordu takımda. Ondan hoşlandığını hissetti. Az sonra birşeyi daha hissetti. uzun zamandan beri maçı değil o güzel kızı izlediğini. Kız servis atarken hemen önünden geçti. Gözgöze geldiler kız da delikanlıya gülümsedi. Delikanlı çok popülerdi o yıllarda. Kız onu tanımış olmalıydı. Kimbilir belki kızda ondan hoşlanmıştı. Belki de delikanlı öyle olmasını istediği için ona öyle gelmişti. Set değişip takım karşıya gidince delikanlı da yerini değiştirdi. Üçüncü sette tekrar yerine döndü. Kız da bu gidip gelişleri fark etmişti. Bir defa daha gülümsedi. Manidar... "Anladım" der gibi bir gülümseyişti bu. Delikanlı o hafta boyu hep bu dünyalar güzeli kızı düşündü. Pazar günü sabahın köründe kalktı erkenden oynanacak maçı... ne maçı canım o dünyalar şirini kızı görmek için...

Delikanlı artık genç kızın hiç bir maçını kaçırmıyordu. Dahası Ankara Kolejinin her dağılış saatinde okul civarında oluyordu onu bir kez daha görmek için. Karşılaştıklarında hafif çok hafif bir gülümseme çok minik bir baş eğmesi ile selamlaşır olmuşlardı. Bir defasında yaptığına sonra kendisi de günlerce güldü. O gün gene tesadüfmüş gibi okul dağılımı kızın karşısına çıkmış gülümseyerek selamlaşmış sonra arka sokaklara dalıp yıldırım gibi koşarak bir blok ötede gene karşısına çıkmıştı. Kız bu defa iyice gülmüştü. Karşısında sözüm ona ağır ağır yürüyen ama nefes nefese kalmış delikanlıyı görünce anlamıştı her şeyi. Delikanlı voleybol takımının kaptanını iyi tanıyordu. Arkadaştılar. Sonunda bütün cesaretini topladı ve ona kıza olan hislerinden söz etti. O kızdan fena halde hoşlanıyordu. Galiba kız da ona karşı boş değildi. Bir yerde bir şekilde tanışmaları gerekiyordu. "Tabi" dedi kaptan. "Bu hafta sonu güzel bir konser var biz kızlarla o konsere gitmeye karar vermiştik zaten sen de gel. Hem konseri birlikte izleriz hem de tanışırsınız."

Delikanlı konser gününe kadar geceleri hiç uyuyamadı. Konsere gidecekleri gün geldiğinde o ne heyecandı öyle!... Konser salonunun kapısında tanıştılar. El sıkıştılar o güzel ele dokunduğu anı hiç unutamadı delikanlı. Takımın kaptanı salona girdiklerinde ustaca bir manevra daha yaptı. Delikanlı ile dünyalar şirini kız yan yana düştüler. İnanamıyordu delikanlı onunla nihayet yan yana oturuyordu. Onun sıcaklığını hissettiğine onun nefesini duyduğuna inanamıyordu. Biraz önce tanışırken tuttuğu el bir karış ötesinde öylece duruyordu. Delikanlı sahnede dünyanın en romantik şarkısı söylenirken o eli tutmak için öylesine büyük bir arzu duyuyordu ki. Ama yapamadı. Her şey böyle iyi giderken yanlış bir hareketle onu ürkütebileceğinden incitebileceğinden öylesine korkuyordu ki... Sonunda dayanamadı sanki kolu uyuşmuş gibi kolunu kızın koltuğunun arkasına koydu. Kızın omuzuna değil koltuğun üzerine. Sonra kız bir ara arkaya yaslandı. Birkaç saç teli delikanlının elinin üzerine değdi. Kalbi yerinden fırlayacak gibi atıyordu genç adamın. Konserden çıkarken kız "Sizi her maçımızda görmeye alıştık. Yarın Adana´da maçımız var gözlerimiz sizi arayacak" Hayır aramayacaktı. Delikanlı o anda kararını vermişti çünkü. Cebinde onu otobüsle Adana´ya götürüp getirecek hatta öğle yemeğinde bir de Adana Kebap yiyecek kadar para vardı.

Gece yarısı kalkan otobüse bindi. Sabah erkenden Adana´daydı. Maç saatine kadar başıboş dolaştı. Salona erkenden girdi en ön sıraya tam servis köşesine en yakın yere oturdu. Takımlar sahaya çıkarken salondaki en heyecanlı seyirci kendisiydi. İlk sette kız onu fark etmedi. İkinci sette öbür tarafa gittiler. Döndüklerinde üçüncü sette kız fark etti delikanlıyı. Yüzünde çok ama çok şaşkın bir ifade biraz mutluluk biraz da gurur vardı sanki. Ankara´nın hele kolejin en popüler delikanlılarından biri onun için taa oralara kadar gelmişti. Maç bitti. Kız soyunma odasına delikanlı garaja gitti. Tek kelime konuşmadan. Konuşmaya gelmemişti ki zaten. Kız "Keşke orada olsan" demişti o da olmuştu işte. Hepsi bu. Ona o kadar çok şey söylemek istiyordu ki aslında. Bir gün Üniversite kantininde gazete okurken iç sayfalarda bir şiire rastladı. Daha doğrusu bir şiirden alınmış dörtlüğe. Söylemek istediği her şey bu dört satırda vardı sanki. Bembeyaz bir karta yazdı o dört satırı. Öğleden sonrayı iple çekti. Kolejin önüne gitti. Kızın karşısına geçti. "Bu sana" diyerek kartı eline tutuşturdu ve kayboldu. Kız elindeki karta yazılı olan Necip Fazıl´ın dörtlüğünü okumaya başladığında delikanlı çoktan uzaklaşmıştı.

"NE HASTA BEKLER SABAHI
NE TAZE ÖLÜYÜ MEZAR
NE DE ŞEYTAN BİR GÜNAHI
BENİM SENİ BEKLEDİĞİM KADAR..."

Delikanlı ertesi gün öğleden sonra tarif edilmez bir heyecanla kolejin önündeydi . Kız karşıdan geliyordu. Bu defa yanında arkadaşları yoktu yalnızdı. Yaklaştığında işaret etti delikanlıya. Gözlerine inanamadı genç adam. Onu yanına mı çağırıyordu yoksa?! Evet çağırıyordu işte. Kalbinin duracağını sandı yaklaşırken. "Sana bir şeyler söylemek istiyorum" dedi genç kız. O da heyecanlıydı titriyordu delikanlı bunu fark ettiğinde biraz rahatladı. "Bak iyi dinle. Dünkü satırlar için çok teşekkürler. Herhalde hissetin ben de senden hoşlanıyorum. Ama senden evvel tanıdığım biri daha var. Ondan da hoşlanıyorum ve henüz hanginizden daha çok hoşlandığıma karar veremedim. Ve şu an onu terk etmem için bir sebep yok." Delikanlı "O zaman karar verdiğinde ve de eğer tercih ettiğin ben olursam hayatında başka kimse olmazsa ara beni" dedi ve kızın yanından hızla uzaklaştı.

Bir daha voleybol maçlarına gitmedi bir daha okul yolunda önüne çıkmadı bir daha onu hiç görmedi. Günlerce haftalarca aylarca bekledi. Tıpkı kıza verdiği o dörtlükteki gibi bekledi. Heyecanla bekledi. Hırsla arzuyla bekledi. Umutla mutusuzlukla bekledi. Bazen öfkeyle bekledi. Ama hep bekledi. Başka hiç kimseye bakmadan başka hiç kimseyi bulmadan bekledi... Bir gün bir şiir antolojisinde şiirin tamamını buldu. İki dörtlüktü şiir. İlki kıza verdiği ikincisi ise yeni bulduğu idi. O dörtlüğü de bir kağıda özenle yazdı cebine koydu. Bekleyiş sürüyor sürüyordu. Okullar kapandı açıldı aylar aylar geçti... Bir gün delikanlı kızı aniden karşısında buldu. "Günlerdir seni arıyorum" dedi kız."İşte sana cevabım işte sana haber... Artık hayatımda hiç kimse yok!..." "Yaa!" dedi delikanlı. Kalbi heyecandan ölesiye çarparken aylardır ölesiye beklediği an gelip çatmışken ağzından sadece bu ses çıkabilmişti. Elini cebine attı şiirin ikinci dörtlüğünü yazdığı eskimiş kağıdı kıza uzattı. "Sana bir şiirin ilk dörtlüğünü vermiştim ya bir gün bu da sonu son dörtlüğü" dedi ve yürüdü gitti delikanlı. Arkasına bile bakmadan yürüdü. Kız ikinci dörtlüğü tuhaf bir hüzünle okumaya başladı.

"GEÇTİ ARTIK İSTEMEM GELMENİ
YOKLUĞUNDA BULDUM SENİ
BIRAK VEHMİMDE GÖLGENİ
GELMEN ARTIK NEYE YARAR!..."

Aradan yıllar çok ama çok uzun yıllar geçti. Delikanlı bugün hala düşünüyor. O uzun o çok uzun bekleyiş mi öldürmüştü aşkını? Ya da beklerken ölesiye beklerken hayalinde öylesine bir sevgili yaratmıştı ki artık yaşayan hiç kimse bu hayali dolduramaz mıydı?. O sevgilinin kendisi bile yetmez mi olmuştu kendisine... Hayalindekini canlı tutmak için mi canlısını silmişti hayatından?! Delikanlı bu soruların yanıtını bugün hala bilmiyor? Bilmediğini de en iyi ben biliyorum. Yani YAŞAYAN BİLİYOR!.

Hıncal Uluç.
  ALTIN SPONSOR

  SPONSORLARIMIZ
  ÜYE GİRİŞİ
  KÜÇÜKBAŞ
  BÜYÜKBAŞ
  KANATLI
  HAYVAN BESLEME VE YEM
 • SİLAJ EL KİTABI 
 • BESLEME-ÜRÜN KALİTESİ İLİŞKİSİ 
 • İNSAN-HAYVAN BESLENMESİ ETKİLEŞİMİ 
 • RASYONDA HAMMADDE KULLANIM SINIRLARI 
 • SÜT İNEĞİ RASYONLARINDA KABA YEM KULLANIM SINIRLARI 
 • RASYON KATYON-ANYON DENGESİ 
 • ASİT-BAZ DENGESİ 
 • GENEL HAYVAN BESLEME DERS NOTU 
 • Hayvan Beslemede Temel Besin Maddeleri ve Önemleri  
 • KANATLI HAYVAN BESLEME DERS NOTU_2023 
 • KANATLILARDA DENGELİ BESLEME ve ÖNEMİ 
 • RUMİNANTLARDA DENGELİ BESLEME ve ÖNEMİ 
 • YEM GÜVENLİĞİ-AVRUPA BİRLİĞİ MEVZUATI 
 • YEM DEĞERLENDİRME VE ANALİZ YÖNTEMLERİ-2024 
 • PAMUK TOHUMU KÜSPESİ 
 • Kanatlı Sektöründe Performans Arttırıcıların Türkiye?deki Durumu ve ... 
 • Yüksek Verimli Süt İneklerinin Beslenmesinde Dikkat 
 • TMR Yem Besin Madde İçerikleri Tablosu 
 • BÜYÜK ve KÜÇÜKBAŞ HAYVAN BESLEME Ders Notu (Prof.Dr. Murat Görgülü) 
 • RASYON HAZIRLAMA PROGRAMLARI-Deneme Versiyonları (Prof.Dr.Murat Görgülü) 
 • HAYVAN BESLEMEDE SON GELİŞMELER 
 • Çiftlik Hayvanlarında Yeme Bağlı Toksikasyonlar 
 • Kanatlı Beslemede NSP Gerçeği 
 • NRC-2001 Bazı Yemlerin Besin Madde İçerikleri 
 • Süt Sığırlarının Performansları Üzerine Sıcaklık Stresinin Etkisi ve Çözüm Yolları 
 • Süt Sığırlarında Dönemsel Besleme ve Önemi 
 • METABOLİK ENERJİ HESAPLAMA FORMÜLLERİ 
 • Çiftlik Hayvanlarının Beslenmesi_40 Temel Özellik 
 • Rasyon Dersi Yem Matriksi (2017) 
 • Kaba Yemlerin Besin Madde Analizi_NIR Teknolojisi 
 • KARMA YEMDE PELET KALİTESİ 
 • ZEYTİN YAĞI SANAYİ ARTIĞI- PİRİNA 
 • Karma Yem Sektörü ve Yatırım Fizibilitesi 
 • Türkiye’de Yem Üretimi Hedefler ve Potansiyel Problemler 
 • TÜRKİYE’DE VE DÜNYADA YEM SEKTÖRÜNE GENEL BAKIŞ, BEKLENTİLER, FIRSATLAR 
 • Kanatlı Beslemede Güncel Çalışmalar ve Gelecek için Öneriler 
 • Karma Yem TSE Normları 
 • Süt İnekleri için Rasyon Hazırlamada 20 Temel Prensip 
 • Buzağılarda Besleme ve Bağışıklık İlişkisi 
 • Etlik Piliçler ve Yumurtacı Tavuklar için Rasyon Hazırlamada Temel Prensipler 
 • Karma Yemlerde Pelet Kalitesi ve Optimizasyonu  
 • Pratik Keçicilik; Besleme-Üreme 
 • Gıda Olarak Tüketilmeyen Hayvansal Ürünlerin Kalitesi Üzerine Beslemenin Etkisi 
 • Rasyon Bileşiminin ve Fiziksel Formunun Etlik Piliçlerde Et Kalitesi Üzerine Etkileri 
 • Peletleme El Kitabı 
 • Yem Katkı Maddeleri-Kitap Bölümü 
 • Buzağılarda Besleme ve Bağışıklık İlişkisi_2023 
 • SÜT SIĞIRLARINDA KURU DÖNEM BESLEMESİNDE RASYON KATYON-ANYON DENGESİ 
 • BUZAĞI BESLEMESİNDE KOLOSTRUM ve ÖNEMİ, ERGİN DÖNEM ÜRÜN MİKTARI, KALİTESİ VE SAĞLIK ÜZERİNE ETKİLERİ 
 • SÜT SIĞIRLARINDA KORUNMUŞ BESİN MADDELERİNİN KULLANIMI; SÜT VERİMİ, SÜT KALİTESİ, HAYVAN SAĞLIĞI VE ÜREME PERFORMANSI ÜZERİNE ETKİLERİ 
 •   TÜRKİYE TARIMI
    TÜRKİYE HAYVANCILIĞI
    BİYOMETRİ-GENETİK
    SAĞLIK ve SAĞLIK KORUMA